Nie je kalória ako kalória, ale stále je to len kalória

Veď ja jem zdravo a nechudnem, alebo dokonca priberám! Ako to je možné, čo mám potom jesť?“
Už ste také čosi určite niekde počuli,že?

Tak v prvom rade, ak skutočne ješ zdravo, super, chválim, gratulujem.
Ale stačí to, aby človek schudol?

Určite sa už taký prípad stal, kedy to stačilo. U človeka s obezitou druhého, či tretieho* stupňa a naozaj s vysoko kalorickým a nutrične nevyváženým jedálničkom môže stačit aj takáto zmena. Jesť len zdravo (aj keď jesť zdravo je relatívny pojem a nemám toto pomenovanie rada, viac si o tom môžete prečítať tu).  Ale to je skôr ojedinelá situácia ako častá. Pretože u danej obéznej osoby je dosť pravdepodobné, že s touto zdravou stravou  bude zrazu v deficite.
To čarovné slovo, bez ktorého sa pri chudnutí nezaobídete. Deficit. Pretože síce mnoho ľudí sa môže naozaj stravovať zdravo, ale čo z toho, keď stále vlastne zjedia viac ako reálne potrebujú?
Jednoduchá fyzikálna rovnica, ktorá nám hovorí o tom, že ak chcete chudnúť Váš výdaj musí byť vyšší ako príjem.  Toľkokrát dokázaná, toľkokrát omieľaná veta a stále sa nájde niekto kto to popiera. Vraj záleží na tom, aká kalória, nie koľko.

Tak takto. 
Samozrejme, že záleží aká kalória. A to pri pohľade na sýtiaci efekt, či nutričnú denzitu ** potraviny z ktorej daná kalória pochádzala. Inak bude človek hladný, ak zje celú mliečnu čokoládu alebo tri vajíčka, iné (alebo žiadne) telu prospešné látky získa z čipsov a z orieškov. Z hľadiska dlhodobého zdravia to zďaleka nie je jedno, no z hľadiska energetickej bilancie výdaj-príjem to jedno je. Stále je to totiž len kalória.
Áno, do hry ešte vstupujú údaje ako stráviteľnosť a využiteľnosť konkrétnej potraviny, alebo schopnosť absorpcie ľudského organizmu, ale to nič nemení na vyššie uvedenom. 

Ak je toho „zdravého“ príliš veľa, v konečnom dôsledku je to aj tak nezdravé. Pretože ak prijatú energiu nespálite, budete ju ukladať a ukladať až Vám nadbytočne uložené tukové zásoby začnú spôsobovať zdravotné problémy. ***

A ako som si vo Francúzsku zapísala do konceptu tohto článku vetu, ktorá je nižšie, na to aby sa zdravé stávalo nezdravým stačí niekoľko kalórii každý deň. Lebo hej, na tom množstve proste záleží. 

„And as nutritionists say, it is enough to have a positive balance to a few daily calories to determine significant increases in weight in the long term.“ 

*obezita druhého stupňa = BMI 35,0-39,9; obezita tretieho stupňa BMI >=40,0 (WHO)
**obsah jednotlivých nutrientov(živín) v danej potravine k jeho energetickej hodnote
*** https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2007.00311.x

Disclaimer: Článok sa týka len zdravej populácie. Ak sa snažíte chudnúť a Vaša váha sa nehýbe, neváhajte kontaktovať odborníka, ktorý Vám s tým rád pomôže, usmerní alebo nájde zádrhel. Ak  máte tráviace problémy alebo ste v poslednej dobe nárazovo a veľa schudli, neotáľajte s vyhľadaním lekára prosím!

Pridaj komentár