Sebanenávisť, sebaklam, či sebaláska?

Sebaláska.
Ani neviem na koľký krát tento článok vlastne začínam písať. Napriek tomu, že viem, čo Vám chcem povedať, ťažko sa mi to dáva do slov.
S tou sebaláskou je to totiž ako s výživou. Tiež vyskakuje z každej strany, tiež platí že žiadny extrém nie je dobrý, no navyše je to pomerne citlivá téma s tenkým ľadom pod sebou.
Ale aká dôležitá!

Sebaláska, alebo vzťah k sebe samému, veľmi úzko súvisí so vzťahom k jedlu.
Ak chcete šťastne a zdravo žiť, vyhlásiť, že vediete zdravý životný štýl, potrebujete mať vyriešené v hlave tri veci. Vzťah k sebe, vzťah k jedlu a vzťah k športu. Jedno bez druhého veľmi nejde. A práve to jedlo si to podľa mňa odnáša najviac. Či prejedaním sa, alebo naopak nejedením.

Povedzme si, ako sebalásku vnímam ja a prečo som sa rozhodla založiť rubriku o nej na blogu.
Pretože si nemyslím, že je v pohode, aby sa chudé baby porovnávali s podvyživenými modelkami z časopisov a stresovali kvôli každému gramu navyše. Či už naozaj alebo len rečami o tom, aké sú tučné. Rovnako ako si nemyslím, že je ok aby mladá baba na seba povedala že je citujem „tlsté nechutné prasa“ a myslela to seriózne vážne. Skoro som zabudla zatvoriť ústa ako sa hovorí.  A pritom bola len mohutnejšej postavy, no ani nadváhu podľa mňa nemala.
Nie žeby som si myslela o sebe že som najdokonalejšia a najkrajšia na svete, či najspokojnejšia so svojou postavou, ale toto by som o sebe nikdy nepovedala. 

Na druhej strane sa mi rovnako nepáči propagácia naozaj obéznych žien a ich ospevovanie. Síce je dobré, že sa na titulkách a instagramoch objavujú aj plnšie tvary a obrázkový svet sa stáva reálnejší, no odtiaľ potiaľ. Nie, tá žena sa nemá naozaj tak rada, ako to prezentuje. Nie je v poriadku si každý deň dávať kalorické bomby, chváliť sa tým a obhajovať, že veď ja sa mám rada aj takáto a ja som svoje telo prijala také aké je. A prečo také je? Nie je to už klamanie samého seba? 

Čo je sebaláska?
Sebaprijatie je dôležité, ale je to len prvý krok. Zmieriť sa so svojim telom, mať ho rád, také aké je. Ale práve preto, že ho mám rada, tak sa o neho starať. Napredovať. Dopriať mu kvalitnú a adekvátnu stravu. Dopriať mu pohyb a endorfíny. Mať progres. Fyzický, či duševný.
Preto lebo sa mám rada a chcem byť zdravá.

Tak sa majte naozaj radi a napredujte!

Pridaj komentár