Zdravá strava, čo je to?

A čo je to tá zdravá strava, akože? Veď každý tvrdí niečo iné!

Presne takto znela otázka, ktorú som raz náhodne dostala.  Očakávaná odpoveď mala byť jasná, stručná a konkrétna. Lenže výživa nie je čiernobiela. 
Síce by som o sebe vyhlásila, že sa snažím zdravo stravovať, otázke som sa nepotešila a odpovedať na ňu len tak  sfleku je trochu…rozpačité. Ak sa vám zdá, že sama sebe protirečím, chápem to.  Znie to mätúco, priznávam, ale ja Vám to vysvetlím.

Nemám rada, ak sa jednotlivé  potraviny striktne rozdeľujú na zdravé a nezdravé. Alebo na tie dobré a zlé. Ak tak delíte, stojíte na tenkom ľade. Odvolám sa na dnešnú dobu, aj keď riskujem, že budem pôsobiť klišeovito, ale musím. Áno, všetci vieme, že vzhľad nie je najpodstatnejšia vec na svete, ale silný tlak na dokonalý výzor a postavu je stále prítomný. Po zhliadnutí fotiek na Instagrame nie je ťažké prepadnúť výčitkam za konzumáciu „nezdravého jedla“. A ak sa to často opakuje, cesta k poruchám príjmu potravy nie je ďaleká. A že počet trpiacich ľudí týmto problémom sa zvyšuje…

Druhým dôvodom je, že to, čo je vhodné pre kamošku, nemusí byť vhodné pre teba. Čo je zdravé pre ňu, pre teba nemusí. Môže, ale nemusí.  Zovšeobecňovanie nie je na mieste. Každý z nás má inú stavbu tela, inú dennú aktivitu, iný režim a zvyklosti, inú genetiku. To všetko je dôležité brať do úvahy. A to už nehovorím o možných alergiách a intoleranciach. Takže ak ti niekto len tak od buka do buka, bez rozhovoru a anamnézy nadiktuje zoznam potravín a jedál, utekaj prosím. 

Pojem, ktorý mi však je bližší je racionálna výživa. Dokonca má svoju vlastnú definíciu od Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá znie:

Výživa, ktorá najvýhodnejším spôsobom uspokojuje nároky organizmu na energiu a nepostrádateľne dôležité látky v konkrétnych podmienkach jeho života a účinnosti.

Nie je to nič konkrétne, no pritom úplné presné a vystihujúce – optimálny energetický príjem (nie nadbytočný, ale pozor ani nedostatočný)  a príjem všetkých makro a zároveň mikronutrientov pre ideálne fungovanie všetkých životu dôležitých funkcií a zároveň pre fyzickú i psychickú pohodu. Jesť striedmo, pestro a pravidelne. Málo soliť, málo sladiť, obmedzovať alkohol, dbať na príjem vlákniny a nemať z jedla strašiaka 🙂

Zdravú stravu pre mňa predstavuje racionálna výživa.

Pridaj komentár