Plánujem Vám sem v blízkej dobe uverejniť mini sériu článkov, týkajúcej sa môjho zahraničného študijného pobytu vo Francúzsku. Ak ma sledujete na instagrame, určite ste túto skutočnosť zachytili, no je pravda, že informácie som tam dávala viac -menej čiastkovo. Asi by teda bolo fér napísať o tom najprv komplexnejšie, čo myslíte?
Veľmi som nečakala, že by informácie o samotnom štúdiu boli zaujímavé, ale keďže ste sa na ne sami pýtali, tak sa o ne s Vami rada podelím.
Vo Francúzsku som študovala úplne bežným spôsobom a to prostredníctvom programu Erasmus. Absolvovala som tam letný semester a môj pobyt trval štyri mesiace.
Už počas strednej školy som snívala ako pôjdem počas vysokej školy na semester do zahraničia, keďže som o takejto skúsenosti veľa dobrého počula a okrem toho veľmi rada cestujem. K Francúzsku a francúzštine mám akosi blízko, takže preferenčná krajina bola jasná od začiatku.
Nad výberom školy som nestrávila príliš veľa času, pretože som vlastne až tak veľa možnosti nemala. Síce mám francúzštinu rada, ale neovládam ju na takej úrovni, aby som v nej dokázala študovať. Do úvahy teda prichádzala len škola s anglickým vyučovaním, čo minimálne v mojom obore nie je vo Francúzsku úplne bežné. Našťastie existuje škola s názvom UniLaSalle Institut Polytechnique v meste Beauvais so špeciálnym programom v angličtine Nutritional Sciences, určeným len pre zahraničných študentov z celého sveta, ktorý navyše podľa predmetov vyzeral veľmi dobre.
A tak som si poslala prihlášku. Prešla som slovenským výberom, prešla som francúzskym výberom a 21. januára som vycestovala.
Neviem, či každá škola v zahraničí je super, ale ja som mala šťastie, a táto bola skvelá. Až na mieste som zistila, že UniLaSalle je vlastne súkromná univerzita a podľa miestnych študentov najlepšia v obore. Starali sa o nás ako o kráľov. Od učiteľov po študentov.
Celý semester bol riešený blokovou výučbou a tak som každý týždeň mala iný predmet. Naši vyučujúci neboli len z UniLaSalle, ale aj z rôznych ďalších francúzskych miest, či dokonca z Libanonu a Írska. Okrem jedného prípadu na hodinách prevládal dialóg a celkovo si dávali záležať aby nás to bavilo.
Dostávali sme množstvo praktických zadaní, od zhodnotenia nejakej konkrétnej štúdie (ktorú sme si museli aj nájsť) po vytvorenie štúdie vlastnej a pri simulovanom pokuse o získanie grantu sme si ju museli obhájiť. Inokedy sme vytvárali potravinársky produkt na trh, kde naša cieľová skupina boli ľudia s určitým ochorením. Každá jedna použitá zložka produktu musela byť zdôvodnená a založená na vedeckých dôkazoch! Okrem toho sme čosi prezentovali každý týždeň.
Väčšina týchto našich zadaní bolo skupinovou prácou a niekedy sa stalo, že našou odmenou bol aj pohár vína, alebo šampanského! 😀 Celkovo nám hrdí Francúzi radi dávali ochutnať ich špecialitky.
Vyúčba bola podľa môjho názoru naozaj na vysokej úrovni, celý program a predmety mali premyslené do detailov, pekne to na seba nadväzovalo. Niektoré veci boli pre mňa akoby len opakovaním, niektoré mi ponúkli pohľad z iného uhlu, niektoré boli peknou nadstavbou na moje predchádzajúce vedomosti a našlo sa samozrejme aj kopec úplne nového 🙂 Často krát sa zahraničný erasmus pobyt prezentuje ako jedna veľká párty a chill, no v mojom prípade to takto vôbec nebolo. Štúdium tam nebolo nejak veľmi náročné, ale veľmi intenzívne a tým že to bolo riešené blokovou výučbou, väčšinou som každý týžden musela predmet aj ukončiť. Niekedy to bola len obhajoba zadania, no dôležitejšie predmety mali o týždeň/ dva aj písomnú skúšku a občas keď sa to nakopilo, to až taká sranda nebola. Skúškové počas celého semestra, to chceš 😀
No okrem vedomostí a povinností nám škola sama dopriala množstvo zážitkov. Návšteva pekárne, kde sme si mali možnosť „od piky“ upiecť tradičné francúzske bagety, chlebík a croissanty, alebo hodiny varenia, kde sme pripravovali macarons d´Amiens a potom známejšie farebné makrónky macarons de Paris,
alebo žabie stehienka! Poviem Vám úprimne, neplánovala som vo Francúzsku jesť žabie stehienka (lebo si myslím, že to je v reštauráciach moc drahé a ani to neznie na prvé počutie veľmi ako mňam) a už vôbec som nepredpokladala že sama ich budem pripravovať.
Ich prípravu sme si náramne užili, bola to pre nás obrovská sranda ako nám žabky skákali do panvice, pozrite video nižšie, odporúčam so zvukom.
Najprv som s predstavou ochutnania žaby aj bojovala, ale celá táto atmosféra k tomu výrazne dopomohla a keby ste teraz dali predomňa pripravené žabie stehienko, nepoviem nie 😀 Bolo to celkom dobré, povedala by som, že to bolo niečo medzi kuracím mäsom a rybou.
V rámci môjho štúdijneho pobytu sme mali aj týždňový výlet na severe Francúzska, ktorý bol zameraný na návštevu rôznych potravinárskych podnikov. Navštívili sme farmu, šafránovu farmu, jablkový sad, cheese factory, jaskyňu kde pestujú šampiňóny a mnoho ďalšieho.
Prikladám Vám nižšie práve aj fotku šampiňonov. Na prvej fotke je sotva vidno mini šampiňoniky, no na druhej sú už pripravené na zber. Viete aký je rozdiel medzi nimi?
Len jeden týždeň.
Joj, dobre sa mi spomína, takže ďalší článok bude skoro! 🙂
Zkušenosti k nezaplacení, jakýkoliv výjezd zejména do zahraničí člověku změní život. Získá neskutečně zkušeností a když má štěstí, tak pozná další nové lidi 🙂 Ale teda! Ty žabí stehýnka jsou fakt drsné 😀
ďakujem za komentár 🙂 áno, perfektná skúsenosť a myslím, že na ľudí som mala tiež celkom šťastie :))) haha, ochutnala by si ich? 😀