Dúfam, že som ťa týmto nadpisom prilákala, pretože kamarátiť sa so zeleninou je podľa mňa super vec.
Nebudem vypisovať litánie, aká je zelenina skvelá pre ľudský organizmus a pre naše zdravie, pretože predpokladám, že to každý počul už 10 000 krát. Napriek tomu sa stretávam s tým, že ľudia zeleninu nejedia. Prečo?
Chápem, že zelenina môže znieť ako nuda. Veď koho by už len bavilo jesť každý deň kúsok paradajky a uhorky?
Rozumiem, že niekto dokáže zabúdať zeleninu zaradiť do svojho každodenného jedálničku, ak mu to nikdy nebolo prirodzené.
A verím, že niekomu zelenina nechutí. Ale neverím, že každá jedna a v každej forme 🙂
A to je na tom to krásne! Naozaj pestrý druhový výber zeleniny a následne možnosti použitia v naozaj rôznorodých pokrmoch!
Aj jedna moja známa, Ivka, to mala podobne. Zelenina pre ňu nebola samozrejmá, ani jej nejako extra nechutila… a zároveň sa necítila zdravotne úplne okej. Rozhodla sa pre zmenu svojich stravovacích návykov, najmä čo sa zeleniny týkalo, keďže tá u nej absentovala. (Pozor, nepropagujem zeleninu ako všeliek, ak ti je zle, choď k lekárovi prosím.)
. Vybuduj si zvyk
Ak bola zelenina doteraz pre teba jedna veľká neznáma, zmier sa s tým a netráp sa kvôli tomu, že hneď zajtra z nej nezješ ani len minimálnu odporúčanú dávku (3 porcie vo veľkosti tvojej dlane). Hej, znie to veľmi zdĺhavo a ako obohraná platňa, ale pomaly ďalej zájdeš. Kúsok papriky k raňajkovému sendviču v prvý deň, druhý deň pridaj k obedovému menu aj šalát, neskôr pridaj zeleninu aj k večeri. Postupne si budeš zvykať a aj nároky môžeš zvyšovať. Alebo začni s jedným malým kúskom zeleniny k jedlu a postupne budeš množstvo pridávať. Uč sa to brať ako samozrejmosť a pravidelnú, povinnú súčasť tvojho jedálníčka. No, ale ľahko sa to hovorí, ja si tiež dávam nereálne požiadavky na seba. Napríklad, že každý deň napíšem jeden článok. To by to tu ale už inak vyzeralo…
. Plánuj a pripravuj
Nemusíme sa dlho baviť o tom, aké mega mimoriadne je dôležité plánovanie všeobecne v živote a vo výžive. Chce to disciplínu, ale robí to divy. Takže vedome plánuj čo budeš variť a priraď k tomu aj vhodnú zeleninu, ktorú následne kúpiš, pripravíš a nakoniec aj zješ. Len preto, že si na to myslel/a!
Ďalším mojím hackom je – daj si misku/ tanier s očistenou narezanou zeleninou na viditeľné miesto, ktoré sa nachádza v tvojej prirodzenej dráhe denného pohybu. Keď už to bude pripravené a budeš to mať na dosah ruky, neverím, že si aspoň nezobneš. Najťažšou časťou býva dokopať sa k príprave. Alebo… delegujte túto prípravu na niekoho iného! 😀
. Polievka
Ľahkým, rýchlym a jednoduchým spôsobom ako dostať do seba zeleninu je polievka. Dobrá, teplá, zeleninová polievka. V tomto aktuálnom počasí doslova balzam na dušu. Možností a receptov kopec.
. Urob si zo zeleniny hlavné jedlo
Zelenina nemusí byť len príloha, ale môže byť aj hlavnou surovinou hlavného chodu. Čo tak špenatové halušky s cviklou a bryndzou (viď titulný obrázok), alebo kapustové strapačky? Brokolicové placky, alebo cuketový prívarok? Šalát z pečenej tekvice s mäskom?
. Aby príloha nenudila
Rukola, cherry paradajky a nastrúhaná mrkva, to je taká klasika. Vymeň to za fazuľové struky, pečenú koreňovú zeleninu, zaváranú cviklu, kyslú kapustu, kukuricu alebo hrášok, paradajkové placky od @thetolerantcook, ktoré preleteli celý slovenský instagram. Možností je opäť veľa a kreativite sa medze nekladú.
Chceli by ste možno nejaký kompletnejší zoznam „zeleninových príloh“ na inšpiráciu?
. Skúšaj
Viem o ľuďoch, ktorým surová mrkva nevonia, no varenú mrkvu zbožňujú. Tak hľadaj čo ti chutiť bude.
. Daj si cieľ
Ak si súťaživý človek, daj sám sebe cieľ, ktorý musíš splniť. Zjesť polovicu uhorky. Easy? Tak inej zeleniny. Brokolice?
. Nie každý deň sa podarí
Nie každý deň je nedeľa a aj ja mám dni, kedy zelenina okolo mňa moc nešla. Ale svet sa nezrúti. Dôležité je, že tých zeleninových dní je omnoho viac.
. Zaujímavé kombinácie
Zeleninové pomazánky, cviklové brownies, alebo mrkvový koláč. Ešte aj to som chcela dať do pozornosti 🙂
Tieto veci som poradila aj Ivke. A čo ona na to spätne vraví?
Simone som vďačná za zmenu mojich stravovacích návykov, ktoré boli veľmi zlé. Nevyvážená strava spôsobila, že som bývala často unavená. Simona mi pomohla do jedálnička zaradiť zeleninu, ktorej som sa predtým vyhýbala. Poradila mi veľa receptov, ako naozaj chutne pripraviť jedlá zo zeleniny.
Daj mi vedieť v komentári, či sa so zeleninou kamarátiš a ak nie, či niečo skúsiš 🙂
[…] Kamarátiš sa so zeleninou? […]
Ahoj,
mám moc ráda zeleninu, vařenou, nebo syrovou, je to jedno. 🙂
Mám jiný problém. 🙂 Přestávám jist maso. Nepovažuji se za vegetariána v pravém slova smyslu (občas si dám rybu), prostě mi nechutná (I když to co občas vidím a slyším mě občas vede k zamyšlení, zda se jím nestat 😐 ). Jen si říkám, zda to není zas druhý extrém – nejíst maso.
Díky za názor
Ahoj!
Ďakujem za komentár 🙂 áno, z môjho pohľadu to je trochu extrém, ale, ak sa vegetariánstvo/vegánstvo robí správne, berie sa ohľad na deficitné zložky v potrave a suplementuje, tak to bude v poriadku 🙂
Zeleninu mám moc ráda a vůbec si nedokážu představit jídelníček bez ní, takže s článkem naprosto souhlasím ?
Míša
to som veľmi rada! :))
Miluji zeleninu 😀 Takové okurkové nebo mrkvové tyčinky, které mohu dlubat bez výčitek je to nejlepší, co si mohu k práci připravit 🙂 Souhlasím, nejtěžší je na tom to připravit 😀
super, len tak ďalej :)) hej, človek je tvor lenivý 😀