Špeciál č.1 – Pohánka, moja obľúbená

Predpokladám, že prvý článok je pre každého autora špeciálny.  No tento mi bude srdcu blízky aj z iného dôvodu.
Ako som načrtla v nadpise, pohánka je mojou obľúbenou surovinou. Klamala by som, že ňou bola od prvej chvíle, pretože naše prvé stretnutie,  ktoré si pamätám (vraj mi ju ako malej dávali) nebolo bohviečo. Išlo o instantnú kašu, ktorú som musela najprv osladiť cukrom, prosím pekne, aby som to vôbec zjedla. Hej, nerada sa k tomu priznávam.
Ale to, že pohánka má svoju špecifickú vôňu a najmä chuť je proste fakt. A nie každému (hneď) sadne.

Vysmiata Simča s bakalárkou!

Postupne som si danú chuť obľúbila a zaradila pohánku do svojho jedálnička. Neskôr sa pohánka stala aj témou mojej bakalárskej práce. Teda jej názov konkrétne znel „Pohánka ako významný zdroj rutínu„. A ja som si pohánku obľúbila ešte viac.

Pre jej nutričné vlastnosti, keďže ide o naozaj veľmi hodnotnú surovinu a zároveň pre jej rôznorodé použitie. Na sladko, či na slano? Ak Vám pohánka chutí, ani jedna voľba nebude krokom vedľa. Na trhu sa nachádza široký sortiment mlynárenských a pekárskych výrobkov. Múka, vločky, lámanka, kaše, sušienky, cestoviny, chlieb…či dokonca pohánkový med, nápoje a pivo.

Pohánka je súčasťou mnohých tradičných jedál viacerých národných kuchýň. Typickými predstaviteľmi sú japonské soba rezance, francúzske galetky, alebo ruské kaše. Veľmi obľúbená je v súčasnosti ako príloha k jedlu na Ukrajine a poviem Vám, najlepšiu pohánku na svete som jedla práve v Kyjeve a to doslova za pár drobných!

Večera v Kyjeve pre dvoch asi za 5 eur. Pohánka ako príloha k mäsu.

Nutričné plusy pohánky

Až 99,6 % zo sacharidov nachádzajúcich sa v pohánke sú polysacharidy, čiže skoro žiadny jednoduchý cukor. Najviac zastúpeným polysacharidom je škrob s vysokým obsahom amylózy. Kvôli vyššiemu obsahu práve tejto zložky prechádza škrob nestrávený do čriev, kde slúži ako výživa pre mikroorganizmy. Podporuje látkovú výmenu, znižuje koncentráciu žlčových kyselín v tráviacom trakte a ovplyvňuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolov v krvi. Má podobné vlastnosti ako vláknina, na ktorú  je pohánka mimochodom veľmi bohatá. V 100g pohánky sa nachádza až 10g vlákniny. Keď si vezmeme, že odporúčaný denný príjem vlákniny je cca 30g, tak pohánka je celkom dobrý deal, nie?

Pohánka je dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sú navyše ľahko stráviteľné a neobsahujú žiadnu z frakcii lepku, čiže je bezpečnou surovinou pre celiatikov. Zastúpenie aminokyselín je skôr podobné skladbe vyskytujúcej sa u strukovín, než u obilnín. Limitujúcou aminokyselinou je lyzín, ale zmiešaním napríklad s kukuricou sa docieli vyvážený príjem esenciálnych aminokyselín.

Mikroživiny tiež nezaostávajú, najviac zastúpenými vitamínmi sú vitamíny skupiny B a to konkrétne tiamín, riboflavín a niacín. Z minerálnych látok sa v pohánke vyskytuje draslík, horčík, vápnik a železo.

Prítomnosť bioaktívnej látky s názvom rutín robí pohánku ešte viac špecifickejšou. Pohánka sa považuje za jeho najvýznamnejší zdroj na našom území. Tento flavonoid má mnoho priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Má protektívnu funkciu kardiovaskulárnej sústavy, znižuje krehkosť krvných kapilár, zvyšuje pevnosť ciev a žíl a znižuje krvný tlak.
Okrem toho má aj protizápalové, antioxidačné a antimutagénne vlastnosti. Pomáha pri liečbe diabetu, Alzheimerovej choroby a znižuje cholesterol.

Ak som Vás o význame konzumácie pohánky presvedčila, nižšie by som Vám chcela priblížiť zopár možností ako si ju pripraviť.

 

 

1.
Uvarená pohánka, trochu masla, pomarančová šťava,
podľa sezóny ríbezle alebo granátové jablko a kokos.
Pre mňa obrovská mňamka.

 

 

 

 

Food styling trochu „pokulháva“, ale na chuti to vôbec neubralo. Vtedy som sa ponáhľala, tak mi výzor jedla nebol prioritou ale ja sa to naučím, sľubujem.

 

 

2.
Rýchle a jednoduché raňajky- pohánkové vločky zaliať horúcou vodou, nechať chvíľu postáť, zatiaľ popučiť banán a následne ho zmiešať s vločkami, kúskami iného ovocia a kúskom horkej čokolády.

 

 

 

 

 

 

3.
Palacinky
Skúšala som aj slané, aj sladké. Klasika – vajíčko, zmes pohánkovej a obyčajnej múky, mlieko, cukor/soľ. Gramáž surovín Vám nepoviem, lebo moje varenie je zvyčajne od oka. Náplň ľubovoľná, taká čo chladnička dala 🙂
Múku odporúčam zmiešať v pomere 1:1.

                    

4.
Müsli tyčinky
Zmiešame si pohánkové pukance, ovsené vločky, ľubovoľné oriešky, kokos, sušené brusnice, drobné kúsky čokolády a popučený banán. Vznikne pomerne hustá zmes, ktorú vysypeme na plech s papierom na pečenie. Porozťahujeme, aby cesto malo hrúbku len pár centimetrov. Pečieme približne 25 minút pri teplote 180 stupňov. Po vychladnutí narežeme do želaného tvaru tyčiniek.

5.
Soba rezance s kuracím mäsom a zeleninou na sezamovej omáčke
Tento recept som našla v jednom videu na facebooku a bola to asi najlepšia vec, ktorú som si v živote navarila! Fakt. Mňam.
V panvici na oleji restujeme nakrájané kuracie mäso, pridáme cesnak, soľ a čierne korenie, sójovu omáčku, med a sezamové semiačka. Keď máme mäsko hotové, vyberieme ho a do panvice s omáčkou vložíme cibuľu, červenú papriku a brokolicu. Chvíľu dusíme a nakoniec zmiešame s mäsom a už hotovými tradičnými japonskými pohánkovými rezancami. Tie pripravujte podľa návodu na obale, keďže postup sa môže líšiť od výrobku k výrobku.

6.
Pohánkové rizoto.
Znovu recept čo chladnička dala, ale teda uvarenú pohánku môžete použiť aj na slano akoby na štýl rizota. Pridáte viac druhov zeleniny, mäso alebo syr, korenie a tadá, plnohodnotné jedlo (a verím, že aj chutné) je na svete. Možno tento štýl varenia nesedí každému, ale podľa mňa je celkom praktické. Dajte mi vedieť ako varíte vy! Či sa viete takto inšpirovať a improvizovať, alebo sa viac držíte receptov 🙂

Napíšte mi, či pohánku konzumujete a aký recept s ňou máte najradšej vy 🙂
Ak Vám článok prišiel užitočný, budem rada ak ho posuniete ďalej.

Pridaj komentár